Terapia manualna

Odzyskaj ruch - Twoja droga do odzyskania s​prawności.

Terapia manualna to kompleksowy proces ręcznego badania i leczenia zaburzeń funkcjonalnych w obszarze kręgosłupa, barku, łokcia, nadgarstka, biodra, kolana, stawu skokowego oraz postawy ciała. Rozpoczynamy od gruntownego wywiadu i precyzyjnego badania palpacyjnego i funkcjonalnego, które przeprowadza wykwalifikowany terapeuta. Zabiegi terapii manualnej skracają czas rekonwalescencji, poprawiając jednocześnie sprawność ruchową i umiejętność powrotu do pracy, minimalizując konieczność stosowania leków. Nasz zespół stosuje terapię manualną tak długo, aż Pacjent odzyska pełną samodzielność w prawidłowym zakresie ruchu.

Metoda McKenziego

Metoda McKenziego jest fizjoterapeutyczną techniką, znakomicie wspomagającą leczenie różnorodnych dolegliwości, zwłaszcza dyskopatii i zaburzeń mechanicznych, takich jak zespół derangement czy dysfunkcyjny i posturalny zgodnie z klasyfikacją McKenziego. Wyróżnia się zarówno częścią diagnostyczną, jak i terapeutyczną. Jest szczególnie skuteczna w sytuacjach, gdzie inne metody fizjoterapeutyczne mogą okazać się nieskuteczne, na przykład przy skoliozie reflektorycznej czy kręczu karku, często towarzyszącym dyskopatii. Metoda McKenziego kładzie nacisk na edukację Pacjenta oraz wykorzystuje mechaniczne czynniki generowane przez samego Pacjenta, jak również różnorodne techniki manualne. Jej głównym celem jest umożliwienie Pacjentowi samodzielnego radzenia sobie z bólem, minimalizując tym samym ryzyko nawrotu dolegliwości.

Kiedy i jak stosuje się metodę McKenzieg​o?

Przed rozpoczęciem terapii, Fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, analizując czynniki sprawcze i pogarszające dolegliwości, dotychczasowe leczenie oraz oceniając postawę i objawy neurologiczne. Następnie wykonuje badanie funkcjonalne, w którym sprawdza zmienność objawów przy powtarzanych ruchach. Informacje te pozwalają na określenie zasadności zastosowania metody McKenziego w leczeniu, dobranie odpowiednich ćwiczeń i sposobu postępowania. Pacjent wykonuje zalecane ruchy w różnych pozycjach, relacjonując zmiany w intensywności i lokalizacji bólu, co umożliwia dobranie odpowiednich ćwiczeń w konkretnej płaszczyźnie ruchowej. Metoda McKenziego doskonale współgra z innymi technikami fizjoterapeutycznymi, takimi jak Ackermann, FOI, Kinesiologytaping czy PNF, co dodatkowo zwiększa jej skuteczność, zwłaszcza pod względem diagnostycznym.

Na czym polega działanie Fizjoterapeuty?

Terapia według metody McKenziego bazuje na stosowaniu środków mechanicznych: ćwiczenia, odpowiednio dobrana pozycja statyczna, terapia manualna, które wpływają na poprawę mechaniki kręgosłupa lub stawów i tkanek okołostawowych kończyn. Celem leczenia w metodzie Mckenziego jest nie tylko ograniczenie lub zlikwidowanie objawów bólowych, ale przywrócenie możliwie pełnej funkcji strukturom generującym ból, oraz zabezpieczenie przed nawrotami dolegliwości.

Cyriax

Podstawowym założeniem Medycyny Ortopedycznej według Cyriax’a jest leczenie na podstawie wzorców klinicznych. Poprzez zastosowanie specjalnie zaprojektowanego wywiadu i badania funkcjonalnego, uzyskujemy kompleksowe informacje na temat pacjenta. Symptomy i objawy są analizowane i klasyfikowane jako specyficzne "wzorce kliniczne", które odzwierciedlają charakterystyczne zachowanie się różnych zaburzeń lub grup zaburzeń. Metoda Cyriaxa oferuje lokalne, bezpośrednie, skuteczne i ekonomicznie opłacalne podejście terapeutyczne dla wszystkich tych wzorców klinicznych. Różnicowanie diagnozy jest możliwe dzięki szczegółowemu wywiadowi i badaniu funkcjonalnemu, a precyzyjną lokalizację podrażnionych struktur możemy ustalić poprzez obecność charakterystycznych objawów bądź poprzez palpacyjne badanie. Dopiero wtedy możliwa jest szczegółowa diagnoza, co umożliwia precyzyjne i skuteczne leczenie przy minimalnym nakładzie terapii.

W terapii wykorzystywane są poniżej przedstawione środki terapeutyczne:

1

głęboki masaż poprzeczny

2

mobilizacje/manipulacje

3

naciąganie torebki

4

trakcja

Osteopatia

Osteopatia to postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne oparte na zabiegach manualnych, które skupia się na identyfikacji oraz leczeniu dysfunkcji ruchomości stawowej i tkankowej, które mogą wpływać na powstawanie stanów chorobowych. Jej celem jest poprawa stanu zdrowia pacjentów oraz profilaktyka mająca na celu utrzymanie ich dobrostanu.

Współczesna praktyka osteopatii wymaga doskonałych umiejętności praktycznych oraz szerokiej wiedzy ogólnomedycznej. Osteopatia, jako medycyna manualna, koncentruje się na zaburzeniach funkcjonalnych organizmu, wpisując się w obszar ochrony zdrowia ludzkiego i stanowiąc ważny element leczenia w przypadku takich zaburzeń.

Podczas diagnozowania, osteopata analizuje zaburzenia ruchomości, napięcie i konsystencję tkanek, głównie w narządzie ruchu, starając się zidentyfikować ich wpływ na konkretne objawy chorobowe. Jest to tzw. wczesna diagnostyka, która pozwala zidentyfikować zmiany funkcjonalne w tkankach przed pojawieniem się zmian strukturalnych.

Osteopatia skutecznie współpracuje z leczeniem klasycznym i chirurgicznym, uzupełniając zastosowane terapie farmakologiczne czy chirurgiczne poprzez poprawę jakości ruchu tkanek pacjenta oraz stymulowanie procesów naprawczych organizmu.

Rola prewencyjna osteopatii polega na zapobieganiu utrwalaniu się zaburzeń ruchomości tkankowej wynikających z urazów, chorób lub nawyków ruchowych i higienicznych. Dzięki utrzymaniu tkanków w dobrej kondycji, pacjenci stają się bardziej odporne na urazy, infekcje i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, co wpływa na utrzymanie homeostazy.

Co leczymy?

1

Zespoły bólowe: Kręgosłupa, Stawów ,Mięśni, Głowy (migreny, napięciowe bóle głowy, zawroty głowy)

2

Dyskopatie

3

Rwa kulszowe, ramienna i inne

4

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

5

Zaburzenia układu pokarmowego

6

Wzmacnianie odporności u dzieci i dorosłych

Jakie metody terapeutyczne stosujemy?

  • Osteopatyczne metody bezpośrednie
  • Metody energii mięśniowej
  • Osteopatia funkcjonalna
  • Osteopatia narządów trzewnych
  • Osteopatia czaszkowo-krzyżowa
  • Techniki mięśniowo-powięziowe

Rozpocznij swoją drogę do lepszej kondycji

Zadbaj o swoje zdrowie już teraz - w PRO Semilia czekają na Ciebie wykwalifikowani specjaliści gotowi pomóc w każdej chwili. Bez względu na Twoje potrzeby, możesz liczyć na naszą profesjonalną opiekę i wsparcie. 

Zarezerwuj wizytę